بگذر

معرفی رشته و وظایف

تاریخچه رشته و پیشرفت های جدید

امدادرسانی به نیازمندان در شرایط بحرانی ناشی از بلایا و حوادث مختلف در فطرت و نهاد تمامی انسانها وجود دارد و لزوم وجود موسسات امداد رسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد در هر جامعه ای می باشد. رشته فوریتهای پزشکی به عنوان یک تخصص حرفه ای از دهه 1960 میلادی در آمریکا پایه گذاری شده و طی قریب به نیم قرن اصلاحات و در نتیجه پیشرفتهای بسیار مطلوبی در زمینه های مختلف در این رشته صورت گرفته است .

در ایران در سال 1353 بدنبال فرو ریختن سقف فرودگاه مهرآباد و بر جای گذاشتن خسارات جانی و مالی ، دولت وقت تصمیم به تأسیس « اورژانس پیش بیمارستانی » گرفت و در همان سال تربیت نیروهای مورد نیاز تحت نظر کارشناسان خارجی طی دوره 6 ماهه صورت گرفت در سال 1354 مرکز اورژانس تهران با 7 پایگاه راه اندازی گردید و متعاقب آن مرکز اطلاعات اورژانس 115 شهرستانها نیز تشکیل شد.

مراکز اورژانس 115 تا سال 1376 متأسفانه هیچ روند تکاملی نداشته و در این سال دولت طرح سازماندهی اورژانس ها را از اولویتهای برنامه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود و در همین راستا با همکاری متخصصین مختلف مشخصات کلی برنامه و سرفصل دروس رشته فوریتهای پزشکی تدوین و در هشتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی مورخ 11/4/79 به تصویب رسید. از سال 1381 با جذب دانشجو به صورت نیمه متمرکز در تعداد محدودی از دانشگاهها ، تربیت نیروی متخصص در این رشته  وارد مرحله جدیدی گردید. در سال 1385 که با توجه به نیاز مبرم به خدمات دانش آموختگان، این رشته در 30 دانشگاه علوم پزشکی کشور راه اندازی و تربیت دانشجو در آن در حال اجرا است. در مهرماه 1385 هیأت ممتحنه  و ارزشیابی رشته فوریتهای پزشکی توسط معاونت آموزشی و امور دانشجویی وزارت متبوع تعیین و بازنگری در اهداف و استاندارهای رشته آغاز شد.

رشته فوریت های پزشکی در دانشکده علوم پزشکی تربت جام در سال 1390 تاسیس شد و اولین دانشجویان در مقطع کاردانی از بهمن 1390 در دانشگاه مشغول به تحصیل شدند و پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی هر ساله از طریق سازمان سنجش به روش نیمه متمرکز ادامه دارد.

تعریف و اهداف رشته

تعریف رشته کاردانی فورتیهای پزشکی  Associated degree of prehospital emergency care

مقطع کاردانی رشته فوریتهای پزشکی یکی از برنامه های آموزشی گروه پزشکی می باشد. دانش اموختگان این مقطع به عنوان عضوی از تیم سلامت ارئه خدمات و امداد رسانی به بیماران و مصدومین را در مرحله پیش بیمارستانی به عهده داشته و گستره این خدمات آحاد جامعه را در بر میگیرد. دوره کاردانی فوریتهای پزشکی اولین مقطع تحصیلی این رشته است که برنامه آن بر اساس ضوابط علمی و ارزشهای اسلامی تهیه و تدوین گردیده است. آموزش فوریتهای پزشکی در سطح کاردانی زمینه نیاز تربیت تکنسین های حرفه ای است که با بهره گیری از آخرین اطلاعات علمی با دانش و مهارت خود خواهند توانست به عنوان عضوی از تیم سلامت، خدمات مورد نیاز جامعه را با لحاظ کلیه جوانب انسانی ، اخلاقی ، شرعی و قنونی ارائه نمایند .

اهداف کلی (Aims):

هدف کلی آموزش مقطع کاردانی رشته فوریتهای پزشکی ، تربیت نیروی مجرب ، کارآمد و متعهد است که قادر باشند به عنوان عضوی از تیم سلامت وظیفه خطیر امدادرسانی به آحاد جامعه را در زمان نیاز ( از بدو درخواست تا نتقال به مراکز درمانی ) به نحو احسن به انجام رسانند.

نقشهای دانش اموختگان (Role definitions):

این نقشها شامل : نقشهای مراقبتی ، آموزشی ، بهداشتی و مدیریتی در محله پیش بیمارستانی می باشد .

  • ارزیابی اولیه و سریع بیمار
  • ارائه کمک های اولیه پزشکی به بیماران بدحال و مصدومان
  • برقرار ساختن ارتباط با مراکز اصلی اورژانس و پزشک مشاور
  • ارائه گزارش پزشکی مناسب و مفید به پزشک مشاور یا مراکز پیام آور و کسب تکلیف
  • بکارگیری صحیح تجهیزات موجود در آمبولانس به منظور پایش، جابه جایی، انتقال و تثبیت وضعیت بیمار
  • انجام اقادمات پایه نظیر گرفتن مسیر وریدی مناسب، تجویز اکسیژن، بازنگه داشتن راه هوایی، انجام پایش قلبی و نیز اقدامات احیای قلبی ریوی پایه در موار ایست قلبی-تنفسی، تجویز مایعات در موارد شوک
  • رعایت اخلاق حرفه ای و اطمینان بخشی به بیماران و همراهان
  • انجام سایر مسئولیت های محوله بر اساس دستورالعمل های سازمانی و بخش نامه های اداری
  • رااندگی وسیله نقلیه جهت رسیدن سریع به محل ماموریت و حمل بیمار به مراکز درمانی در اسرع وقت
  • تجویز صحیح داروهای موجود در آمبولانس، انجام لوله گذاری تراشه، دادن شوک الکتریکی به بیمار و سایر اقدامات احیاء پیشرفته با کسب مجوز از پزشک مسئل یا بر اساس دستورالعمل های ابلاغ شده.

 

انتشار: